lek.med. Małgorzata Chojnicka-Puławska

Lekarz GERIATRA w Warszawskim Centrum Medycyny Naturalnej. Prosimy o kontakt z Panią Doktor poprzez przychodnię ALCOR w Międzylesiu tel.  501-100-12822-622-69-2222-613-19-1322-813-89-99.

Geriatria czyli medycyna wieku podeszłego, zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem osób starszych, powyżej 60 roku życia.

Geriatria to nie tylko leczenie kilku chorób wieku starczego. Procesy zachodzące w organizmie osób starszych sprawiają ryzyko wielu schorzeń. Dlatego też konsultacje ze specjalistą geriatrą powinny być standardem i zasadą dla osób starszych. Bez bieżącego kontrolowania stanu zdrowia i podjęcia odpowiednio wczesnego leczenia, zdecydowanie groźniejsze będą takie choroby jak nadciśnienie tętnicze, wspomniany Alzheimer i Parkinson, a także wiele innych schorzeń (cukrzyca, zaparcia, kłopoty gastryczne). W leczeniu geriatrycznym dąży się do maksymalnego wydłużenia życia, podniesienie jego jakości, przywrócenie pacjentowi dobrego stanu psychicznego i fizycznego a także zminimalizowania dyskomfortów życia codziennego.

Dzięki fachowej opiece geriatrycznej jesień życia ma szansę stać się drugą młodością. Lekarz geriatra jest po trochu internistą, kardiologiem, diabetologiem, okulistą i rehabilitantem.

Schorowani starsi ludzie zasięgają porad u wielu lekarzy różnych specjalności. Ci leczą przeważnie tylko jedną chorobę, najczęściej nie uwzględniając innych przypadłości. Zapisują pacjentom liczne medykamenty, które często nie skutkują, bo wchodzą w interakcje z lekami poleconymi przez pozostałych specjalistów. Zamiast całe dnie spędzać w przychodniach u różnych specjalistów, warto od razu wybrać się do geriatry.

Geriatria jest interdyscyplinarna, lekarz tej specjalności jest więc po trochu internistą, psychiatrą, neurologiem, ortopedą, diabetologiem, kardiologiem, okulistą, laryngologiem i rehabilitantem. Zna się także na farmakologii, bo wie, że organizm starszego człowieka jest bardzo wrażliwy i różnie reaguje na leki.